Park Chopina, sobota, 15 lipca, 18:00

Cia. Manolo Alcántara

„MAÑA”

(Katalonia)

MAÑA to przemiana z rzemieślnika na artystę i przepływ wiedzy z dziadka na wnuka. To performance-instalacja, która obraca się wokół pomysłowości, tego ponadczasowego, uniwersalnego atrybutu, widzianego przez artystyczne i rzemieślnicze oko.

Konstrukcja gigantycznego łuku zrobionego z bardzo ciężkich skrzynek jest na widoku wszystkich, konstrukcja oparta na założeniach ekonomii wysiłku i ruchu przy użyciu pradawnych technologii, które są nadal aktualne dziś: dźwignia, bloczek, koło,…

Choreografia tego codziennego elementu scenografii jest sama w sobie występem, w którym rzemiosło jest niezatartym bohaterem: rzemiosło, które przeciwstawia się użyciu narzędzi i zasobów, aby nie ograniczać własnej skuteczności jako rzemieślnika, negocjując między pomysłowością a intuicją.

Mój ojciec nauczył mnie budować łuki, a MAÑA to sposób, w jaki nauczyłbym mojego syna budować ja.

koncept, kreacja, reżyseria:
Manolo Alcántara

występują:
Manolo Alcántara
Joan Trilla

“Jestem samoukiem i uważam się bardziej za rzemieślnika niż artystę. Tworzę swoje spektakle intuicyjnie, z poczucia siebie i ciekawości (co czasem sprawia, że ​​myślę, że nic nie wiem o cyrku). Intryguje mnie elementem ryzyka cyrku i przekształcam go, by dzielić się nim z publicznością. Rozumiem, doświadczam i tworzę cyrkowe utwory z punktu widzenia transformacji, osobistej podróży, która przechodzi przez różne etapy, z których każdy jest tak samo ważny jak inny.

Nie udałoby mi się zrozumieć, gdzie jestem teraz, gdybym nie doświadczył tych poprzednich etapów. Ta podróż zaczęła się od czysto demonstracyjnego zainteresowania dotarciem tam, gdzie jestem dzisiaj, ukrywając technikę tak, by postawić ją w służbie spektaklu. Przez ten proces doszedłem do pewnych stałych składowych, rodzaju DNA, które pozostaje po (i wyłania się z) każdym załadunku i rozładunku: cierpliwe i spokojne tworzenie, nacisk na sugestię fabuły nad graficzne wyeksponowanie, wizualna staranność i wykorzystanie innowacyjnych struktur.” – MANOLO ALCÁNTARA

www.ciamanoloalcantara.com
fot. Jordi Calvet