sobota, 20 lipca, 18:00

Park Chopina

Cie. Bruital (Francja)

„Wanted”

spektakl

Drzwi trzaskają w rytmie galopu „Bandidos”, bankier się dusi, a sekretarka wyje. Śmierć, szurając ostrogami, krąży po zakurzonych ulicach „City town”. Między dwoma kieliszkami whisky, szeryf przeładowuje broń i przygotowuje się, by przywrócić sprawiedliwość. Sceneria to klasyczny Western, gangster i szeryf, którzy od zawsze stają naprzeciw siebie, w sercu Dzikiego Zachodu, w ostatecznym pojedynku.

WANTED to przedstawienie wywodzące się z techniki Lecoq. W duecie komik i inżynier dźwięku, jest to pokaz inspirowany westernem, kreskówką oraz mieszanką różnych stylów, takich jak niemy film, mim i błazenada. Językiem używanym jest ciało i pantomima.

Western jest dla nas bardzo interesujący ze względu na swoją przemoc, dramaturgię i estetykę, a kreskówka ze względu na swoją absurdalność i szybkie tempo. Ale pracowaliśmy odwołując się również do innych gatunków filmowych, takich jak filmy przygodowe, wojenne czy akcji. Przemoc w tego rodzaju kinie staje się tematem do żartów. W rzeczy samej, humor pozwala nam na pewien dystans wobec postaci w świecie, gdzie panują jedynie okrucieństwo, podstęp, korupcja i władza. Używamy stylu niemego kina, łagodząc brutalność scen oraz mimiki, by oddalić się od realizmu.

Przedstawienie opiera się na umiejętności dwójki wykonawców stania się jednym, do wspólnej gry, w której iluzja jest wynikiem precyzyjnej synchronizacji między gestem a dźwiękiem. Jedno z nich jest głosem, drugie ciałem. Efekty dźwiękowe akcentują mimikę i wnoszą głębię oraz teksturę do ruchu, dzięki czemu scena sukcesywnie przemienia się w Saloon, bank, pustynię, a to, co niewidzialne staje się widzialne.

fot Krzysztof Krzemiński
fot Krzysztof Krzemiński
Zespół powstał jako trio w Brukseli w 2012 roku, po intensywnych studiach pedagogiki Lecoq w szkole Lassaâd. Tak powstaje WANTED, spektakl specjalnie zaprojektowany do podróżowania po całym świecie. Następnie ruszajaą w trasę po Ameryce Południowej w różnych centrach kulturalnych, zaniedbanych przedmieściach, kawiarniach stowarzyszeniowych, szkołach teatralnych… Projekt ma charakter artystyczny i edukacyjny, stąd zespół prowadzi również sporo warsztatów teatralnych na temat techniki Lecoq w całym kontynencie.

Po kilku latach WANTED ewoluuje, szuka siebie, gęstnieje, przekształca się i ostatecznie staje się duetem. Z nieustającym pragnieniem podróżowania po świecie, tworzą angielską wersję przedstawienia i grają w Indiach oraz w całej Europie.

fot. archiwum teatru