Teatro Necessario (Włochy) „Nueva Barberia Carloni”

15 lipca 2018, niedziela, 18.00 • Ruiny Teatru Victoria (Al. Przyjaźni)

rezerwacja i odbiór darmowych wejściówek w GCOP COK „Perełka”
ul. Studzienna 6 (tel. 32 775 20 53) oraz bezpośrednio przed spektaklami

fot. Benito Vanicelli

W skromnych, prowincjonalnych zakładach fryzjerskich wciąż stoją prostokątne lustra, przyćmione czasem, stare skrzypiące krzesła i zardzewiałe sprzęty. Ale ledwie pół wieku temu to właśnie u fryzjera tętniło życie towarzyskie – w ulubionym miejscu spotkań gentlemanów.

Miejsce pełne dyskrecji, gdzie można było bez obaw dyskutować o bieżących zdarzeniach i ideach. Była muzyka, była kawa, były ekscentryczne anegdoty fryzjera, na którym zawsze można było polegać. Zakład fryzjerski, ujmując rzecz krótko, był kluczowym punktem wioski.

Spektakl przenosi w te, nie tak odległe czasy, gdy fryzjerzy śpiewali, grali, serwowali drinki, służyli radą… w skrócie – zabawiali gości. No i, oczywiście, strzygli. Trzech aspirujących fryzjerów i całkiem spora poczekalnia. Przestrzeń w pewnym sensie definiuje otaczająca ją publiczność – stając się finalnie jej integralną częścią.

To spektakl o czekaniu – fryzjerzy czekający na klienta, zabijający czas popisami umiejętności. Ale i widz czeka – i biorąc pod uwagę to, co widzi – całkiem słusznie obawia się najgorszego. Czekanie, które maskuje głębszy kryzys tożsamości – bo przecież podobnie jak bycie fryzjerem definiuje „posiadanie klientów”, tak bycie aktorem definiuje „posiadanie publiczności”.

Szamani i doktorzy – artyści skalpu, gotowi rozwiązać każdy problem przy wtórze muzyki, kosmetyków i niebywałego talentu – pewni, że klient opuści spektakl czyściutki, ogolony, zregenerowany i podniesiony na duchu!