Spostrzeżenia Dyrekcji, tom I

Drodzy Państwo, na prośbę Redakcji Nowin, po dogłębnym przemyśleniu sprawy, Dyrekcja* rozpatrzyła pozytywnie, ba! wyraziła niemal entuzjastyczną chęć relacjonowania Spostrzeżeń.

Na początek – cieszy Dyrekcję fakt, iż Ulicznicy dzieją się po raz dwunasty, cieszy symbolika tej liczby i zupełna nieprzypadkowość dwunastu dni festiwalu. Używając piekarskiego tuzina (dla niewtajemniczonych: trzynaście) doliczyła się nadto dwóch takowych tuzinów zdarzeń plus jedno zdarzenie. Wychodzi więc na to, że mamy „dwa piekarskie tuziny piekarskie” zdarzeń, co nadaje tegorocznej edycji wymiar zdecydowanie kosmiczny i epokowy.

Dyrekcja ubolewa nad nagłym zniknięciem Fabryki Drutu, w której gościła kuglarzy, a od czasu do czasu uciekała przed deszczem, a w której widziała lśniący oślepiającym światłem, ukryty potencjał. Świeć Panie jej duchowi.

A teraz do rzeczy.

Charlie O’Taney nie był zwykłym zabijaką. Elokwentny, dobrze ubrany, jak na panujące wokół standardy, fenomenalnie wręcz skuteczny. Temat legend. Do momentu, gdy umierający na jego rękach chiński uzdrowiciel nie przekazał mu swego wędrującego daru. Charlie błyskawicznie dostrzegł możliwości biznesowe ukryte w fachu uzdrawiania, jeśli tylko spleść je z jego dotychczasowym doświadczeniem zawodowym. I tak narodził się „Brooklyn Healer”.

Będzie oczekiwał Państwa w sobotę i niedzielę między 16.00 a 20.00 na Gliwickim Rynku w swoim objazdowym gabinecie cudów. Dyrekcja zadbała dla Państwa o to, by uzdrowienia były darmowe, w Waszych rękach pozostaje jedynie z nich skorzystać. Szaman w Australii, który oglądał dokonania pana O’Taney miał powiedzieć: „Większość uzdrowicieli to oszuści, klauni udający uzdrowicieli. Po raz pierwszy widzę jednak prawdziwego uzdrowiciela, który udaje klauna.” Dyrekcja mu wierzy.

Aby umilić Państwu czas oczekiwania na wizytę – Dyrekcja zapewnia rozliczne rozrywki. W sobotę w Parku Chopina (nasza doroczna Alejka Forum) od 12.00 do 15.00 Teatr Barnaby uczyć będzie najmłodszych sztuki lalkarskiej, a o 16.00 zaprezentuje „Rycerza Bez Konia”. Tym, którzy będą szukali wówczas uzdrowiciela – przypominamy, że od 16.00 czeka on na Rynku. O 18.00 na Rynku wystąpi Orchestre International Du Vetex – Belgijski skład, któremu absolutnie nie sposób się oprzeć. Dyrekcja zaleca dobrą zabawę.

W niedzielę odrobina cyrku i ekwilibrystyki parasportowej – Duo Looky z Izraela w energetyzującym pokazie akrobatycznym i PingPong Circus z Singapuru dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się czasem, co jeszcze można zrobić z piłeczkami pingpongowymi. Dyrekcja śle ukłony w stronę krakowskiego festiwalu Ulica, z którym współgości ostatnie trzy wspomniane zdarzenia artystyczne. Akrobacje o 17.00, piłeczki o 18.00, uzdrowienia od 16.00 do 20.00.

Na koniec Dyrekcja pragnie podziękować wszystkim licznie zebranym w otwierający festiwal weekend, jako i powodom tego zebrania – A3Teatrowi, odrobinę schizofrenicznie Muzikantom i osobiście przez Dyrekcję wepchniętym do samolotu Jashgawronsky Brothers.

Piotr Chlipalski
tym razem jedynie relacjonujący Spostrzeżenia Dyrekcji
dla Nowin Gliwickich, 3 lipca 2018

*) Dyrekcja poleca nie pierwszej młodości już serial HBO „Carnivale”, z którego zaczerpnęła ideę ukrytej za kotarą Dyrekcji i relacjonującego jej spostrzeżenia karła, w osobie wyżej podpisanego

Sponsorem głównym festiwalu jest Samorząd Miasta Gliwice.
Prezentowane fotografie z premiery „Petronautów” – Tomasz Ujma, dziękujemy!

fot. Tomasz Ujma
fot. Tomasz Ujma
fot. Tomasz Ujma
fot. Tomasz Ujma
fot. Tomasz Ujma
fot. Tomasz Ujma
fot. Tomasz Ujma