fot. Michał Buksa

Spostrzeżenia Dyrekcji, tom IX

Wdzięczność to trudny temat i średnio się Państwu pewnie będzie chciało czytać za co i komu czujemy się zobowiązani, jeśli nie spodziewacie się, że będziecie na tej liście, więc spróbujmy tym razem inaczej.

Konferansjerzy dawno temu wymyślili, że wystarczy jeden „klask” na sponsora, by publiczność nie straciła entuzjazmu pod koniec przydługawej listy darczyńców, postaramy się zatem w niniejsze Spostrzeżenia wpleść kilka błyskawicznych „klasków”.

Ale od początku – Dyrekcja* Uliczników jest Istotą Zmyśloną, która kontaktuje się ze światem przez swojego Karła w osobie niżej podpisanego. Klask!

(Samorządowi Miasta Gliwice za Zaufanie i Wiaderko Srebra Na Tegoroczną Edycję, ukłony!).

We wspomnianej walizce po otwarciu, na wzór rozkładanych książek Roberta Sabudy, powstaje mały teatrzyk, z małą kurtyną, za którą kryje się mała otchłań, z której to przemawia Mała Dyrekcja. Klask!

(Centrum Handlowemu Forum za Garniec Srebra, Scenę i Wsparcie Wszelakie, ukłony!)

Karzeł Dyrekcji co wieczór otwiera walizkę i wysłuchuje poleceń, które czasem dla Państwa notuje; w tym roku na jedno z nich wykopał Złoty Pager Przepowiadający Pogodę, a gdy ten nie radził sobie z chronologią, wykopał Złoty Młoteczek, którego puknięciami kalibrował Pager. Klask!

(Restauracji TitoTito za Najlepsze Krewetki Jakie Jedli Artyści Od Dawien Dawna, Co Wcale Nie Oznacza, Że Serwowana Tam Pizza Formaggio Piccante Przestała Być Najlepszym, Co Spotkało Gliwice Od Plebiscytu W 1920 Roku, W Skali Śląska Nadal Będzie To Szczepan Twardoch, ukłony!)

W ostatni weekend kalibracja Złotego Pagera przebiegała doskonale do momentu, gdy podczas ostatniego spektaklu trafiła go jedna z łopat G. Bistaki, tym samym odbierając nam szanse na proroctwa pogodowe, ale przecież nie padało i w sumie nie bardzo nas obchodzi, czy pada przez następne 11 miesięcy, no i wciąż mamy Młoteczek. Klask!

(Hotelowi Qubus za Gościnę I Wciąż Najlepsze Śniadania, Jakie Artyści Jedli Od Dawien Dawna, ukłony!)

Dyrekcja wyraziwszy Wykraczającą Poza Zgon Wdzięczność Widowni (niniejszym!), nakazała spakować walizkę i wysłać ją w świat, w poszukiwaniu dla Państwa kolejnych Odmieniających Życie Na Przynajmniej Godzinę Niebanalnych Zdarzeń podczas XIV Uliczników, których radośnie zaczęliśmy planować. Klask!

(Ekipie Teatru Miejskiego za Ruiny i Cudną Współpracę, Ekipie Palmiarni Za Doroczną Gościnę i Fenomenalną Współpracę, GCOP Perełka za Radosną Współpracę, Omega Balcerak za Niebagatelne Poczucie Bezpieczeństwa, Patronom Medialnym Za Troskliwe Patronowanie, Współpracownikom Karła Dyrekcji Za To Że Takich Trzech Jak Ich Dwóch To Ani Jednego, wreszcie Staremu Kuflowi za Shoty Umami Odmieniające Postrzeganie Rzeczywistości Artystów Na Wieki, ukłony!).

Tym samym XIII Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach uznajemy za zakończony, życząc państwu fenomenalnych powidoków i cudnych 11 miesięcy do naszego kolejnego spotkania. Klask!

(I oczywiście Artystom Za To, Że Byli Dla Państwa, Że Mokli, Że Zadziwiali. Kapelusz z głowy, koledzy i koleżanki, Karła Dyrekcji wdzięczność dozgonna!)

Piotr Chlipalski
po raz ostatni relacjonujący Spostrzeżenia Dyrekcji w tym roku
dla Nowin Gliwickich, 31 lipca 2019

*) Dyrekcja poleca nie pierwszej młodości już serial HBO „Carnivale”, z którego zaczerpnęła ideę ukrytej za kotarą Dyrekcji i relacjonującego jej spostrzeżenia Karła, w osobie wyżej podpisanego.

fot. Michał Buksa

Sponsorem głównym festiwalu jest Miasto Gliwice.
Fotografie: Michał Buksa, dziękujemy!

fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa