fot. Michał Buksa

Spostrzeżenia Dyrekcji, tom VI

Dyrekcja* Podróżowała, Dyrekcja Oglądała, Dyrekcja Prowadziła Rozmowy. Wreszcie Dyrekcja Wybrała dla Państwa To, Co Zostało Wybrane.

Jako postać nie do końca materialna, Dyrekcja podlega jednak prawom Narracji odrobinę bardziej, niż jej się czasem wydaje, więc w jednym, jedynym przypadku, wisząca nad Ulicznikami Trzynastka przejęła kontrolę. A miało być tak…

W ramach trzynastej edycji, trzynastego lipca Dyrekcja zaplanowała dla Państwa trwający trzynaście minut pokaz zasadniczo taneczny, choć chwilami bliższy podziemnym walkom ulicznym. Jak się Państwo doskonale domyślacie, rzecz miała być o Miłości. Intensywnej, zmysłowej, nie biorącej jeńców. Czyste, wydestylowane, agresywne piękno w 13 minutach – On i Ona, żadnej scenografii, żadnych rekwizytów, absolutnie hipnotyzujące. Hiszpańskie HURyCAN w swoim „Te Odiero” miało wprowadzić Państwa wyobraźnię w stan takiego bycia razem, że świat znika zupełnie, nawet jeśli tylko na trzynaście minut.

Dzień po tym, gdy Dyrekcja podjęła Decyzję, a „Te Odiero” Zostało Wpisane W Program Festiwalu, przyszła depesza o tym, że duet, który dotąd był parą, nie jest już ani parą, ani duetem, i tym samym odwołuje opowieści o swojej miłości, bo chwilowo nie bardzo ma o czym opowiadać.

Tu Dyrekcja otarła łzy, zebrała się w sobie i zapewniła Państwu Inne Atrakcje.

Inne Atrakcje rozpoczną się tym razem już w piątek. Objazdowy Dom Kultury otworzy swe tegoroczne podwoje na deskach Forum Inspirujących Spotkań (Starzy Górale pamiętają je jako Scenę Forum, tylko że tym razem znajdą ją piętro niżej, w drugiej przestrzeni po prawej, wchodząc od ul. Lipowej). Dyrekcja przy tej okazji wyraża Wdzięczność Forum za to, że znów wspiera, choć wcale nie musiałoby. To Bardzo Miłe. Działalność naszego efemerycznego Domu Kultury zainaugurujemy Wieczorem Kabaretowym, goszcząc Kabaret CZESUAF. Dyrekcja zapewnia, że będzie Przezabawnie. O 19.00, wstęp wolny.

W sobotę w Parku Chopina (Alejka Forum) o 14.00 warsztaty kreatywne poprowadzi znany Państwu gliwicki ulicznik działający pod szyldem Hapijama Fun Art, którego „Wędrujący Cyrk Pana Pedrro” ogniście zamykał dziecięce atrakcje ubiegłej edycji. Rozgrzanej tym sposobem publiczności dziecięcej o 16.00 zaprezentuje się Teatr Żelazny, z dalekich Katowic przywożąc „Pchłę Szachrajkę”. A już o 18.00 na swój monodram „Pozor už nemôžem” zaprosi Teatr Delikates z Dalekiej Północy (Starzy Górale pamiętają jego Chmury, które dzielnie zakładali sobie na głowy). Wszystko to pod warunkiem, że Państwo przez najbliższe dni odganiać będziecie chmury. Wystarczy jedna, dwie myśli odganiające dziennie. No, może trzy.

Weekend zamykają gospodarze, których próba śpiewania z Państwem kolęd została cztery lata temu brutalnie przerwana ulewnym deszczem, a w ubiegłym roku otwierali festiwal opadami śniegu, więc po trzykroć proszą o to, by chmury z soboty przesuwać raczej na piątek, niż na niedzielę. Powodzenie tej mentalno-meteorologicznej akcji sprawi, iż w niedzielę o 18.00 na Rynku „Historia Muzyki” w wykonaniu Muzikantów i cyklicznie porywanej do pomocy w tworzeniu dźwięków, gliwickiej publiczności.

Dyrekcja ma nadzieję, że Karzeł Dyrekcji spisze się na medal, co do jego kompanów i publiczności nie ma bowiem najmniejszych wątpliwości, tym samym życząc Państwu fenomenalnych wrażeń!

Piotr Chlipalski
ponownie jedynie relacjonujący Spostrzeżenia Dyrekcji
dla Nowin Gliwickich, 10 lipca 2019

*) Dyrekcja poleca nie pierwszej młodości już serial HBO „Carnivale”, z którego zaczerpnęła ideę ukrytej za kotarą Dyrekcji i relacjonującego jej spostrzeżenia Karła, w osobie wyżej podpisanego.

fot. Michał Buksa

Sponsorem głównym festiwalu jest Miasto Gliwice.
Fotografie: Michał Buksa, dziękujemy!

fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa