fot. Michał Buksa

Spostrzeżenia Dyrekcji, tom VIII

Z notatek Dyrekcji* wynika, iż przekroczyliśmy półmetek. Z naszych skromnych obliczeń – że został już tylko finałowy weekend, ale ponieważ obydwa stwierdzenia są prawdziwe – nie będziemy drążyć. Będziemy za to zapraszać i przypominać.

Zaczniemy od przypomnienia, iż ostatnią festiwalową rozgrzewkę zapewnią nam Narwani z Kontekstu – w ramach Wieczoru Komedii Improwizowanej Objazdowego Domu Kultury. Młodzi, piękni, inteligentni i błyskawicznie reagujący na Państwa sugestie Narwani, zgodnie z przewidywaniami Dyrekcji, wypuszczą Państwa ze swojego występu zapłakanych ze śmiechu, nie wcześniej. O ile przyjdziecie, oczywiście – start w z Forum Inspirujących Spotkań (ul. Lipowa 1) w piątek o 19.00.

Śmiechu nie zabraknie, twierdzi Dyrekcja, uczestnikom podwójnego spotkania z Wędrownym Teatrem Lalek Małe Miw sobotę w Parku Chopina o 14.00 warsztaty kreatywne, o 16.00 – „Igraszki z Dropsem”. Rzecz absolutnie nie do przegapienia dla najmłodszych widzów, w razie wątpliwości – do sprawdzenia u tych odrobinę starszych, którzy pamiętają poprzednie wizyty Małego Mi.

Zatroskanych o pogodę informujemy, iż Złoty Pager po tygodniu użytkowania powiadamia nas o deszczu lub jego braku z około piętnastominutowym… opóźnieniem, ale Dyrekcja zesłała pomoc. W nocy z niedzieli na poniedziałek Karzeł Dyrekcji wykopać miał zawinięty w t-shirt z pierwszych uliczników… Złoty Młoteczek. Okazuje się, że wystarczy solidnie puknąć Złotym Młoteczkiem w Złoty Pager, aby ten zaczął przepowiadać pogodę z wystarczającym dla Państwa wyprzedzeniem. Sprawdzimy.

Tymczasem wyposażeni w Dwa Złote Przedmioty, docieramy do dań głównych tego finału.

W sobotę o 19.00 w Ruinach Teatru Victoria pojawi się, cytując Dyrekcję, Najwrażliwsze Tornado Improwizacji Na Zachód od Kansas – Sambor Dudziński w monodramie muzycznym „Król Dawid – Live!”. Rzecz w warstwie fabularnej łączy uniesienia biblijnego psalmisty z legendami o dybuku – niespokojnym duchu przejmującym kontrolę nad napotkanym nieszczęśnikiem. Kłopot w tym, że w przypadku Sambora obydwie te rzeczywistości wydają się całkiem realne na co dzień, bez literackiej podpórki – my zatem jedynie stworzymy w Ruinach idealne warunki, by zamieszkujące w Samborze szaleństwo przemówiło w pełnej krasie.

Dyrekcja przypomina, iż „Król Dawid – Live!” obwarowany jest koniecznością posiadania przez widzów darmowej wejściówki, którą pozyskać możecie Państwo do piątkowego wieczoru w filii GCOP „Perełka” – ul. Studzienna 6 (lub zarezerwować telefonicznie – 32 775 20 53). Szanse na sukces Pozyskania z minuty na minutę maleją.

Wreszcie widowisko finałowe, serwowane podwójnie – G. Bistaki „The Baïna Trampa Fritz Fallen” w Parku Chopina w sobotę i w niedzielę o 21.00. Nawet, gdyby nie pół tony fruwającej w powietrzu kukurydzy – wydarzenie tak cudnie surrealistyczne i tak malownicze, że nieobecność na nim Dyrekcja określa mianem Straszliwej Nierozsądności.

Profilaktycznie puknąwszy solidnie w Złoty Pager, po raz ostatni w tym roku, nie możemy się na Państwa doczekać!

Piotr Chlipalski
ponownie jedynie relacjonujący Spostrzeżenia Dyrekcji
dla Nowin Gliwickich, 24 lipca 2019

*) Dyrekcja poleca nie pierwszej młodości już serial HBO „Carnivale”, z którego zaczerpnęła ideę ukrytej za kotarą Dyrekcji i relacjonującego jej spostrzeżenia Karła, w osobie wyżej podpisanego.

fot. Michał Buksa

Sponsorem głównym festiwalu jest Miasto Gliwice.
Fotografie: Michał Buksa, dziękujemy!

fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa
fot. Michał Buksa